Aktualności

Polska branża IT może odetchnąć dzięki zwolnieniom w USA

30.01.2023

Efekt regulacji i zapóźnienia technologicznego

Polskiej branży IT sprzyja też zapóźnienie technologiczne wielu krajowych firm, w tym przedsiębiorstw produkcyjnych. - Wsparcie procesów produkcyjnych przez technologie znajduje się nadal w wielu firmach na podstawowym poziomie. Niepewność gospodarcza i rosnące koszty pracy zmuszają firmy do optymalizacji kosztów a wdrażanie oprogramowania w tym bardzo pomaga – zaznacza Piotr Augustyniak, dyrektor HR w firmie technologicznej PSI Polska, dodając, że duże zapotrzebowanie na technologie widać także w energetyce i logistyce. Wpływa to na plany PSI, która do 2026 r. chce zwiększyć zatrudnienie o około 350 osób (rekrutuje programistów, testerów, analityków) co oznacza w praktyce podwojenie zespołu.

Zdaniem Magdaleny Jarek, popytowi na nowe technologie będzie też w Polsce sprzyjać nałożony na firmy obowiązek wystawiania (od 2024 r.) faktur w wersji elektronicznej, co oznacza, że już w tym roku będą musiały zintegrować się z Krajowym Systemem e-Faktur.

- Wiele firm musi przemodelować swoje procesy księgowe i skorzystać z zewnętrznego wsparcia. Zakładając, że z samego tylko systemu SAP korzysta kilka tysięcy dużych firm w Polsce a proces dostosowania do KSeF zajmuje kilka miesięcy, to pracy dla programistów i konsultantów nie zabraknie – ocenia Jarek.