Aktualności

Wsparcie Extended Support dla Essbase 11.1 z modułami Hyperion tylko do końca 2024.

17.05.2024

Wsparcie Extended Suport dla Essbase

W tym roku kończy się wsparcie dla Hyperion Essbase w wersji 11.1, więc jest to ostatnia chwila dla wszystkich, którzy wciąż z niej korzystają, aby zdecydować co dalej. Decyzja może nie być wcale aż tak oczywista.

Wersja 11.2, której wsparcie jest przewidziane do 2035, wymaga świeżej instalacji na nowym systemie, co jest przyczyną, dla której wielu użytkowników wciąż nie zdecydowało się opuszczenie wersji 11.1.2. Skoro więc i tak musimy instalować nowy system, może warto rozważyć migrację do zupełnie nowego rozwiązania?

Nasza firma ma już za sobą udane projekty migracji danych pomiędzy rozwiązaniami Oracle i SAP, uwzględniające również tłumaczenie logiki biznesowej klienta, metadanych i jego praktyk oraz wzbogacenie ich o możliwości i praktyki nowego środowiska.

Szczególnie użyteczny może być zaawansowany i elastyczny przepływ danych w SAP pozwalający na implementacje potrzebnych wyjątków, które regularnie pojawiają się w życiu firmy, a często w wymiarze operacyjnym pozostają na poziomie rozproszonej wiedzy i dobrych praktyk użytkowników. Czasami okazuje się, że czynnik ludzki ma zaskakująco duży udział w automatycznym obiegu danych!

Sprawdzone są również rozwiązania hybrydowe pozwalające zachować znany użytkownikom interfejs wprowadzania danych, wzbogacając je o nową logikę i możliwości raportowe dzięki integracji z SAP BW. Dzięki temu nawet starsza wersja systemu może oferować nowoczesne możliwości – choć niestety kosztem utrzymania dwóch systemów. Może jednak na to również spojrzeć jako na etap przejściowy, pierwszy etap płynnego przejścia do nowego modelu, umożliwiający na przykład, wdrożenia spółka po spółce i pozwalający dokonać migracji w spokojniejszym tempie, a dodatkowo na bieżąco wprowadzać usprawnienia na podstawie informacji od pierwszych użytkowników i administratorów.

Wraz z wersją 11.1 kończy się również wsparcie dla wielu powiązanych usług, w tym dotyczących raportowania, planowania i księgowości Hyperion. Otwierając się na nowe środowisko, klienci nie tylko zyskują możliwość zastąpienia tych usług, ale otrzymują możliwość, aby je rozwinąć i udoskonalić. Narzędziem, które może w tym pomóc jest SAP Datasphere. Stanowi on swego rodzaju ekosystem, dzięki któremu, użytkownicy mogą szybko i wygodnie zyskać dostęp do najnowocześniejszych technologii i rozwiązań w zakresie zbierania, porządkowania i analizowania danych. Uproszczone modele danych wsparte przez AI i współpracę z partnerami pozwalają na pracę z danymi na zupełnie nowym poziomie. Koniec wsparcia dla wersji 11.1 to jak każde wzywanie, okazja na rozwój: Starą bazę danych można przenieść do wersji 11.2, przenieść do nowego rozwiązania jak S/4HANA lub wykorzystać możliwości SAP Datasphere. Więcej informacji o możliwościach tego narzędzia przedstawimy na najbliższej konferencji SAP Innovation Day, na ścieżce tematycznej poświęconej platformie BTP. Do zobaczenia!