Aktualności

Akademia Młodego Programisty - Podsumowanie

11.06.2024

Akademia Młodego Programisty KBJ

Na początku lutego w KBJ ruszył wyjątkowy program szkoleniowy: „Akademia Młodego Programisty”.

Dziś, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, kilkoro jego uczestników: Kateryna, Karolina, Bartek i Szymon opowiadają nam o swoich pierwszych miesiącach w KBJ:

Jakie macie odczucia po pierwszych miesiącach pracy w KBJ:

Karolina: To może ja pierwsza odpowiem (śmiech): Bardzo dobre, co prawda początek, ale i późniejsze tygodnie, to bardzo dużo informacji do przyswojenia, dużo tematów, dużo nauki. Cieszę się, że nie zostaliśmy pozostawieni sami sobie, bo bez wsparcia naszych doświadczonych kolegów, pewnie byśmy się pogubili. Bardzo mi się tu podoba.

Szymon: Na ten moment bardzo pozytywne, już powoli kończymy szkolenie. Czuję, że dobrze zostałem przygotowany i mam nadzieję, że zespół z KBJ też będzie zadowolony z moich postępów.

Bartek: Fajny zespół, wszyscy są pomocni. Dużo zadań, zawsze jest co robić, a że zadania są różnorodne to nie ma nudy. To bardzo ważne, dla takich” świeżaków”, jak my 😊

…a jak oceniacie proces wdrożenia:

Karolina: Na początku dużo kursów samodzielnych. Podobało mi się, że codziennie mieliśmy spotkanie z kimś innym, że zawsze mogliśmy zapytać, jeśli czegoś nie wiedzieliśmy. W drugim miesiącu już dużo więcej praktyki i zadań. Super!

Szymon: Przez pierwszy miesiąc część szkoleniowa, samodzielne kursy do przerobienia, a w międzyczasie 2 razy dziennie spotkania z seniorami, żeby zderzyć naszą perspektywę i rozwiać wątpliwości. Każdego dnia ktoś inny się nami opiekował. W drugim miesiącu zaczęliśmy już wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Dostaliśmy samodzielny projekt do napisania. Każdy otrzymał inną rolę w projekcie i dzięki temu dużo razem współpracowaliśmy i bardzo się zżyliśmy. Świetnie, że w trakcie trwania projektu mogliśmy zamienić się zadaniami, to pokazało mi zupełnie inną perspektywę. Cały czas czuję wsparcie.

Bartek: Wdrożenie było hybrydowe. Na początku głównie teoria i dodatkowe zadania do przećwiczenia. Teraz projekt. Podoba mi się taki model zdobywania wiedzy.

Kateryna: Na początku dużo więcej się uczyłam, jeśli chodzi o podstawy teoretyczne. Teraz jest więcej praktyki. Cieszę się, bo już realizuję pierwsze zadanie dla Klienta.

W naszej firmie przykładamy dużą wagę do tego, by tworzyć zespołową atmosferę. Jak to oceniacie z perspektywy czasu, który spędziliście w KBJ? Czujecie się częścią zespołu?

Kateryna: TAK. Na początku trochę brakowało mi spotkań na żywo, troszkę przeszkadzało mi, gdy w trakcie rozmów przez Teams-a nie mogłam dokładnie obserwować reakcji rozmówcy, ale dziś czuję się już dobrze w zespole. To co dla mnie jest ważne to świadomość, że mam tu przyszłość. Widzę się w tej firmie!

Karolina: TAK, choć na co dzień pracujemy głównie zdalnie, to nie jest to specjalnie uciążliwe: jest luźna atmosfera, nasi opiekunowie dbają o to byśmy czuli się swobodnie i nie przerażali się tym, że przed nami jeszcze dużo nauki.

Szymon: TAK, bardzo szybko i ciepło zostaliśmy powitani. Od początku braliśmy udział w spotkaniach. Nie zdarzyło się abyśmy zostali bez pomocy i wsparcia. To bardzo ważne, bo dzięki temu szybko znika stres i obawa, że sobie z czymś nie poradzę, a terminy gonią. 😊

Co o samej Akademii mówi Piotr Wolszczak, ABAP Expert/Solution Architect w Dziale Rozwoju Aplikacji KBJ S.A.:

Akademia Młodego Programisty była pewną inwestycją, wymagającą od nas poświęcenia czasu na: rekrutację, szkolenia, wdrożenie, ale głęboko wierzyliśmy, że warto podjąć to ryzyko. Ta wiara oczywiście była podparta dowodami, że takie działania mają sens. Trzy lata wcześniej mieliśmy podobne doświadczenia ze współpracy z juniorami. Zatrudnione wtedy osoby, w krótkim czasie bardzo mocno się rozwinęły i dziś są filarami naszego zespołu, z wiedzą i umiejętnościami przewyższającą niejednego seniora. Myślę więc, że tamte doświadczenia znacząco wpłynęły na powtórzenie całej operacji i zwiększenie liczby stażystów w stosunku do pierwotnie planowanej.

Drugim powodem, że zdecydowaliśmy się na zwiększenie liczebności stażystów były wyniki trzeciego etapu rekrutacji, czyli bezpośrednich rozmów. Pojawiła się na nich grupa, która tak nam się spodobała, że bardzo smutno nam się robiło na myśl, że kogoś musimy odrzucić. Te kilka miesięcy pracy ze stażystami potwierdziły, że to była bardzo dobra decyzja, wszyscy się sprawdzili, a nas bardzo cieszy, że z 2,5 tysiąca kandydatów udało się wyłowić prawdziwe perełki.😊

Program Akademii Młodego Programisty okazał się dużym sukcesem. Uczestnicy programu wysoko ocenili zarówno poziom merytoryczny szkoleń, jak i atmosferę w firmie. Zgodnie też twierdzą, że program jest doskonałą okazją do zdobywania wiedzy i doświadczenia w pracy w dużej firmie IT, pracującej dla największych koncernów. Karolina, Kateryna, Szymon, Bartek: Dziękujemy za tak wysokie oceny i… witamy na pokładzie!

Testimonials